Выбираем, какие таблетки пить от мигрени и при сильной головной боли

Болнол

ҚЎЛЛАШ БЎЙИЧА ЙЎРИҚНОМА

БОЛНОЛ

BOLNOL

Препаратнинг савдо номи: Болнол

Таъсир этувчи моддалар (ХПН): парацетамол. диклофенак натрий

Дори шакли: таблеткалар

Таркиби:

1 таблетка қуйидагиларни сақлайди:

фаол моддалар: парацетамол – 500 мг, диклофенак натрий – 50 мг;

ёрдамчи моддалар: лактоза, повидон К-30, икки асосли кальций фосфати, глицерол, магний стеарати, тозаланган тальк, натрий крахмал гликоляти, тозаланган сув.

Таърифи: оқ ёки деярли оқ рангли, капсула шаклидаги бир томонида ўйиқчаси бўлган, бошқа томони силлиқ таблеткалар.

Фармакотерапевтик гуруҳи: ностероид яллиғланишга қарши воситалар.

АТХ коди: M01AB55

Фармакологик хусусиятлари

Болнол – бу оғриқни қолдирувчи ва яллиғланишга қарши мажмуавий препаратдир.

Парацетамол оғриқни қолдирувчи ва иситмани туширувчи таъсир кўрсатади. Оғриқни қолдирувчи таъсир механизми, асосан гипоталамусдаги терморегуляция марказида простагландинлар синтезини ингибиция қилиниши билан боғлиқ. Парацетамолнинг иситмани туширувчи таъсири, терморегуляциянинг гипоталамик марказларига бевосита таъсири билан боғлиқ, бунинг натижасида қон томирларини кенгайиши ва кучли терлаш туфайли, танадан иссиқликни ажралиб чиқиши кучаяди.

Диклофенак натрий ностероид яллиғланишга қарши воситадир. Таъсир механизми циклооксигеназани носпецифик сусайтирилиши, простагландинлар синтезини ингибиция қилиниши, шунингдек лейкоцитларда эркин арахидонлар концентрациясини пасайтириши билан боғлиқ. Яллиғланишга қарши, оғриқни қолдирувчи ва иситмани туширувчи таъсир кўрсатади, тромбоцитларнинг агрегациясига тўсқинлик қилади. Узоқ муддат қўлланганида десенсибилизация қилувчи таъсир кўрсатади.

Фармакокинетикаси

Парацетамол ичга қабул қилинганида яхши ва тез сўрилади. Плазмадаги чўққи концентрациясига 30-90 минут ўтгач эришилади. Организмнинг деярли барча тўқималарига киради, йўлдошга осон ўтади ва кўкрак сути билан чиқарилади. Жигарда метаболизмга учрайди, метаболитлари фармакологик фаол эмас, аммо тўпланганида жигарни некрозга учратиши мумкин.

Диклофенак натрий – бир марта ичга қабул қилинганидан сўнг, ичакдан тез ва тўлиқ сўрилади, фаол модданинг тахминан 50% жигардан биринчи ўтишда метаболизмга учрайди. 50 мг дозада препаратнинг қон плазмасидаги максимал концентрацияси 1-2 соатдан сўнг кузатилади ва 1,5 мкг/мл (5 мкмоль/л) ни ташкил қилади.

Овқат препаратни сўрилишини секинлаштиради, аммо сўрилаётган фаол модданинг миқдори ўзгармайди. Қон плазмаси оқсиллари билан боғланиши 99,7% ни ташкил қилади; бунда препаратнинг кўп қисми (99,4%) альбуминлар билан боғланади. Синовиал суюқлигига бўғим бўшлиғига яхши киради, у ерда фаол модданинг максимал концентрациясига плазмадагига қараганда 2-4 соат кеч эришилади.

Синовиал суюқлигидан яримчиқарилиш даври 3-6 соатни ташкил қилади. Препаратнинг 60% метаболитлари кўринишда буйраклар орқали, қолган қисми сафро орқали чиқарилади. Буйрак фаолияти яққол бузилган (креатинин клиренси минутига 10 мл дан кам) беморларда, сафро билан чиқариладиган метаболитларининг солиштирма оғирлиги ошади, шунинг учун уларнинг қондаги концентрациясининг ошиши кузатилмайди.

Қўлланилиши

Ревматоид артрид, остеоартрит, бел оғриғи ва тендинит, тендосиновит, бурсит, пайларни чўзилиши ва суякларни чиқиши каби, бошқа ўткир скелет – мушак бузилишлари; анкилозловчи спондилит; ортопедик, стоматологик ва бошқа кичик жарроҳлик операцияларидаги оғриқ ва яллиғланишни сусайтириш; ювенил сурункали артрит; операциядан кейинги оғриқ; бош оғриғи; танадаги оғриқлар; иситмани пасайтиришда қўлланади.

Қўллаш усули ва дозалари

Таблеткаларни чайнамасдан, бутунлигича, етарли миқдордаги суюқлик билан қабул қилиш керак. Препаратни овқат қабул қилинганидан кейин қабул қилиш керак.

Катталарга 1 таблеткадан суткада 2-3 марта буюрилади.

12 ёшдан ошган тана вазни 30 кг дан ортиқ бўлган болаларга ½ таблеткадан суткада 3 марта буюрилади.

Навбатдаги ҳар бир қабуллар оралиғи камида – 4 соат.

Ножўя таъсирлари

Меъда-ичак йўллари томонидан: кўнгил айниши, қусиш, анорексия, дискомфорт ҳисси (эпигастрия соҳасида оғриқлар ва спазмлар), метероизм, иштаҳанинг пасайиши. Кам ҳолларда: қон кетиши, перфорация билан асоратланган меъда-ичак йўлларининг эрозив-ярали шикастланишлари, афтозли стоматит, эзофагит. Алоҳида ҳолларда носпецифик ярали колит, Крон касаллиги;

Марказий нерв тизими томонидан: бош оғриғи, бош айланиши, юқори чарчоқлик. Кам ҳолларда: ҳис қилиш ёки кўришни бузилиши (ёйилган кўриш, диплопия), қулоқларда шовқин, таъсирчанлик, тиришишлар, уйқуни бузилиши, депрессия, хавотирлик ҳисси, руҳий бузилишлар;

Дерматологик реакциялар: тери тошмаси, эшакеми. Буллёз тошмалар, экзема, эритродермия, сочларни тўкилиши, фотосенсибилизация бўлиши мумкин;

Жигар фаолияти томонидан: жигар фаолиятини бузилиши, шу жумладан гепатит (сариқлик ёки сариқликсиз);

Қон яратиш тизими томонидан: айрим ҳолларда: тромбоцитопения, лейкопения, агранулоцитоз, гемолитик анемия, апластик анемия;

Юрак-қон томир тизими томонидан: тахикардия, кўкрак қафаси соҳасида оғриқлар, артериал гипертензияни пайдо бўлишининг якка ҳоллари, юрак етишмовчилиги аниқланган;

Аллергик ва иммунопатологик реакциялар: кам ҳолларда: бронхиал астма хуружлари, тизимли анафилактик (анафилактоид) реакциялар.

Қўллаш мумкин бўлмаган ҳолатлар

  • препаратнинг компонентларига юқори сезувчанлик;
  • анамнездаги аспирин ёки бошқа ностероид яллиғланишга қарши воситаларига ангионевротик шиш ва бронхоспастик реакциялар («аспирин астмаси»), бронхиал астма хуружлари;
  • зўрайиш босқичидаги меъда-ичак йўлларининг эрозив-ярали шикастланишлари (шу жумладан пептик яра, Крон касаллиги, носпецифик ярали колит);
  • ҳомиладорлик, лактация;
  • 12 ёшгача бўлган болалар;
  • қон яратиш фаолиятининг бузилиши;
  • кўрув нервининг касалликлари, нафас йўлларининг сурункали обструктив касалликлари, бурун полиплари, пичан иситмаси;
  • буйраклар ва жигар фаолиятининг яққол бузилишлари, рангли кўришни бузилиши, туғма глюкоза-6-фосфатдегидрогеназа танқислигида қўллаш мумкин эмас.

Дориларнинг ўзаро таъсири

Калий тежовчи диуретиклар билан бир вақтда қўлланганида, қонда калий миқдори ошиши мумкин. Билвосита антикоагулянтлар билан бир вақтда буюрилганида қон кетиши ривожланиши мумкин. Препарат литий, дигоксин ва циклоспориннинг қондаги концентрациясини ошириши мумкин, шунинг учун улар билан бирга қўлланганида, бу препаратларнинг дозасига тузатиш киритиш керак.

Жигар микросомал ферментларини индукция қилувчи дорилар (барбитуратлар ва айрим тутқаноққа қарши воситалар, шу жумладан, фенобарбитал, фенитоин, карбамазепин, бензонал), спирт сақловчи дори воситалари, рифампицин билан бирга қабул қилинганида препаратнинг гепатотоксик таъсири кучаяди. Фенотиазинлар билан бирга қўлланганида ҳаддан зиёд гипотермия, азидотимидин билан – нейтропения ривожланиши мумкин.

Препарат хлорамфениколнинг заҳарлилигини оширади, билвосита антикоагулянтлар, дифенин, перорал гипогликемик препаратларнинг таъсирини кучайтириши мумкин, «ҳалқали» ва тиазидли диуретикларнинг диуретик ва натрийуретик таъсирини сусайтиради. Бошқа ностероид яллиғланишга қарши препаратлар, шунингдек глюкокортикоидлар билан бирга қўлланганида ножўя таъсирлари тезлашади ва кучаяди.

Махсус кўрсатмалар

Анамнезида меъда-ичак йўлларининг эрозив-ярали шикастланишлари бўлган беморларга, шунингдек жигар, буйраклар, қон ҳосил қилиш аъзолари фаолиятининг яққол бузилишлари бўлган пациентларга буюришда эҳтиёткорликка риоя қилиш лозим. Юқори дозаларда препарат тромбоцитлар агрегациясини сусайтириши мумкин, шунинг учун гемостазининг бузилиши бўлган пациентларни синчиклаб кузатиш керак.

Препарат билан даволаш даврида жигар, буйрак фаолиятини ва периферик қон манзарасини назорат қилиш керак. Препаратни қўллаш вақтида препарат гепатотоксик таъсирини кучайиши мумкинлиги туфайли, алкоголни истеъмол қилиш мумкин эмас.

Автотранспортни ва бошқа механизмларни бошқариш қобилиятига таъсири.

Беморлар препаратни қабул қилиш вақтида юқори диққат ва тезкор руҳий ва ҳаракат реакцияларини талаб қилувчи ишларни бажаришдан (масалан, автомобилни ҳайдаш) сақланишлари керак.

Препарат болалар ололмайдиган жойда сақлансин ва яроқлилик муддати ўтгач қўлланилмасин.

Дозани ошириб юборилиши

Симптомлари: Аллергик реакциялар, бош оғриғи, психомотор қўзғалишлар, бош айланиши.

Даволаш: меъдани ювиш, симптоматик даволаш.

Чиқарилиш шакли

10 таблеткадан алюмин фольга ва ПВХ блистерда. 10 блистердан қўллашбўйича йўричномаси билан картон қутида.

Сақлаш шароити

Қуруқ, ёруғликдан ҳимояланган жойда, 25оС дан юқори бўлмаган ҳароратда.

Яроқлилик муддати

4 йил.

Дорихоналардан бериш тартиби

Рецепт бўйича.

749 Views

Как работают

Обезболивающий и противовоспалительный эффект от глюкокортикоидов основан на их способности блокировать (сдерживать) активность ферментов, негативно действующих на ткани и участвующих в химических превращениях простагландинов.

Кортикостероидные препараты – эти лекарства от суставов в списке лучших, так как помимо выраженного противовоспалительного, обезболивающего, противоотечного действия они:

  • имеют противошоковый и противоаллергический эффекты;
  • положительно влияют на обмен веществ и клеточный иммунитет (улучшают сопротивляемость клеток).
Преимущества Недостатки
Благодаря комплексному действию эти препараты эффективны даже в тех случаях, когда не работают НПВС и другие средства (быстро снимают боль в суставах) Замедляют восстановление тканей
Незаменимы при некоторых заболеваниях (ревматоидный артрит) Усиливают выведение кальция из организма, провоцируя развитие остеопороза

Снижают сопротивляемость инфекциям

  1. Устойчивое повышение уровня глюкозы (стероидный сахарный диабет).
  2. Повышение уровня артериального давления.
  3. Тромбоз вен.
  4. Ожирение и облысение.
  5. Нарушение менструального цикла.
  6. Бессонницу и множество других побочных эффектов.

Список противопоказаний к применению глюкокортикоидов в 2 раза длиннее, чем у любого препарата из группы НПВС, а обезболивающий эффект может быть несопоставим с нарушениями, которые вызывают эти средства (точнее, их бесконтрольный прием).

  • артритах;
  • артрозах;
  • остеохондрозе;
  • воспалении околосуставных тканей, например, бурсите, тендините, капсулите;
  • травмах;
  • после операций на суставах.

Какое обезболивающее самое сильное при разных типах боли

Лекарства каждого вида эффективны при различных болевых проявлениях. К примеру, при головной, зубной боли могут помочь НПВП, при мигрени – только антимигренозные средства, а при менструальных спазмах – спазмолитики.

Какие обезболивающие препараты являются эффективными при болевых проявлениях разной природы:

Природа боли Препараты
При онкологии Терапия начинается с приема ненаркотических анальгетиков. Затем назначаются слабые или сильные опиаты, выбор тех или иных зависит от степени выраженности боли, которая обусловлена разрастанием опухоли. Показаны противовоспалительные средства – Парацетамол, стероиды – Преднизолон, опиаты – Гидроморфон, ингибиторы 2 типа – Рофекоксиб.
При боли в суставах, спине, челюсти Неприятные ощущения, которые проявляются на фоне заболеваний и закрытых травм опорно-двигательного аппарата, в том числе при переломах челюсти, подавляются с помощью нестероидных противовоспалительных средств, ингибиторов ЦОГ-2 или ненаркотических анальгетиков. Чуть реже назначаются наркотические, к примеру, Фентатин – кристаллический порошок, предназначенный для подкожных инъекций.
При менструальных болях, цистите, панкреатите, спазматической зубной боли Хорошим анестезирующим эффектом обладают обезболивающие препараты со спазмолитическими свойствами: Дротаверин, Папаверин.
При воспалительных заболеваниях, в том числе стоматологических – периодонтите, пародонтозе, гингивите Рекомендовано использовать НПВП или ингибиторы ЦОГ-2 – безопасные НПВП, которые были выделены в обособленную группу благодаря сильному обезболивающему и противовоспалительному действию без негативного влияния на слизистую оболочку желудка.
При очень сильном болевом синдроме, к примеру, после операции при остеомиелите Показаны мощные наркотические обезболивающие препараты.
При несильной зубной или головной боли, вызванной нервным напряжением, простудой, переутомлением Достаточно принять самые дешевые анальгетики: Анальгин, Темпалгин, Баралгин, Цитрамон.
При мигрени Такую боль купировать сложно, поэтому вместо простых анальгетиков применяются антимигренозные, оказывающие спазмолитический и сосудорасширяющий эффект.
При ноющем зубе, при суставной, мышечной боли Можно использовать НПВП. Они снимают жар, купируют воспалительный процесс и неприятный симптом.
При серьезных сердечно-сосудистых патологиях и иных тяжелых состояниях Часто прописываются наркотические анальгетики, активные компоненты которых воздействуют на ЦНС, угнетая ее деятельность. В результате боль купируется, больной испытывает эйфорию. Такие средства можно применять только по назначению врача.

Обезболивающие таблетки от боли в мышцах

При болях в мышцах таблетками номер один считаются ненаркотические анальгетики – препараты, которые оказывают быстрое обезболивающее воздействие. К наиболее распространенным медикаментам данной группы относятся:

  • Метамизол натрия (Анальгин, Баралгин) – его назначают при болях средней выраженности. Метамизол способен полностью устранить боль на 3-6 часов.
  • Ацетилсалициловая кислота (Аспирин) – применяется при незначительных болях.
  • Кеторолак (Кетолонг, Кетопрофен, Кетанов) – это достаточно сильный обезболивающий препарат, устраняющий даже сильную боль примерно на 7 часов.
  • Декскетопрофен (Дексалгин) – сильное средство, по действию напоминающее Кеторолак.
  • Лорноксикам (Ларфикс, Ксефокам) – наиболее сильное средство из данной группы медикаментов, которое устраняет даже высокоинтенсивные боли на достаточно длительный период (8-9 ч).

Далее мы рассмотрим фармакологические и другие свойства таблеток от боли в мышцах на примере нестероидных противовоспалительных средств.

Список рекомендуемых препаратов

Нужно помнить о том, что разные таблетки влияют на разные виды боли: от месячных, неврологического характера, суставной, зубной боли, от боли, спровоцированной отравлением, поражением поясницы, переломами и так далее. Причин для использования обезболивающего множество, и определять, уместно ли принимать таблетки, должен не только врач, но и сам пациент.

Название Основное действующее вещество Страна-производитель
Нурофен Ибупрофен (Ibuprofen) Италия, Испания, Великобритания
Найз Нимесулид (Nimesulide) Индия
Спазмол Дротаверин (Drotaverine) Россия
Новиган Ибупрофен (Ibuprofen) Индия
Дексалгин Трометамол декскетопрофен (Dexketoprofen) Германия
Баралгетас Метамизол натрия (Metamizole sodium) Сербия
Диклофенак Ацетилсалициловая кислота (Acetylsalicylic acid) Украина, Беларусь

Большая часть указанных средств, снимающих болевой синдром, выпускается без рецепта. Но некоторые средства имеют особо сильные действующие вещества. Поэтому перед их приобретением нужно проконсультироваться с доктором и получить рецепт на латыни. К тому же, врач — а это должен быть педиатр или терапевт — сможет предсказать побочные реакции.

Таблетки от боли в суставах и мышцах

Боль в суставах и мышцах часто сочетается вместе. Конечно же, больной не будет принимать лекарства отдельно для суставов, и отдельно – для здоровья мышц. Правда, в подобных случаях любой врач будет настаивать на комплексном лечении, с применением не только таблеток, но и мазей, или других видов терапии. Зачастую назначают физиотерапевтическое лечение, мануальную терапию, ЛФК.

Обязательно акцент делается на препаратах, устраняющих непосредственно причину болей. Например, для блокирования развития воспалительного процесса понадобятся противовоспалительные средства (чаще всего – нестероидные препараты), а для снижения мышечного тонуса – миорелаксанты (Мидокалм).

В некоторых случаях для успокоения болезненности в мышцах применяют таблетки, а в суставы вводят лекарство инъекционно – таким образом удается воздействовать непосредственно на воспалительный очаг.

В любом случае, лечение зависит от результатов диагностики: применять обезболивающие лекарственные средства до получения информации о причине боли не следует.

Таблетки от головной боли при беременности

Препараты практически любой разновидности абсолютно противопоказаны тем женщинам, которые вынашивают ребенка. Головная боль у беременных появляется нередко, но утолить её привычными таблетками нельзя, так как это может навредить ребенку. Если боли длительны, то беременным ни в коем случае нельзя употреблять два препарата:

  • Аспирин, а также его производные Цитрамон, Цитрапар;
  • Анальгин и его производные Спазган, Баралгин, Спазмалгон;
  • Атенолол;
  • Фиоринал;
  • Эротамин.

Принять можно:

  • Но-шпа. Эти таблетки от головы эффективнее многих других препаратов и к тому же, они не способны навредить ребенку. Но-шпу принимают и в случаях, когда беременная женщина страдает от повышенного тонуса матки.
  • Парацетамол. Препарат достаточно часто назначают будущим мамам не только в качестве обезболивающего, но и в качестве средства, способного снять температуру.
  • Панадол. Пить беременным рекомендуют детский Панадол. Он лучше переносится организмом. Препарат также используется, как жаропонижающее средство.
  • Эффералган. Препарат хорошо переносится и не вызывает привыкания. Однако пить его можно исключительно во втором триместре беременности. Первый и третий триместр — время, когда приём препарата может повлиять на развитие малыша пагубно.
  • Цитрамон. Употреблять это сильнодействующее средство в период беременности можно, но дозировано. Так, врачи не рекомендуют принимать беременным более 2 таблеток в сутки. Если же у женщины возникает надобность в приёме препарата дополнительно, то лучше обратиться к доктору для получения рекомендаций по замещению препарата более безопасными средствами.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Adblock
detector